Licencja na bycie sobą - dla rodziców, dziadków i nauczycieli uzdolnionych dzieci (zdjęcia z warsztatów)

VenosWarsztaty 1706

24 września 2016 r. od 15.30 do 17.30, w ramach dnia otwartego KURORTU QULTURY Gajowa 9, przygotowaliśmy specjalne warsztaty dla rodziców i nauczycieli utalentowanych dzieci - „Licencja na bycie sobą".

Poprowadziła je Ewa Stellmach - coach, trener mentalny, konsultant kariery, doradca zawodowy, wykładowca w Wyższej Szkole Biznesu. Stworzyła Akademię Zdrowego Myślenia - dla osób które chcą znaleźć równowagę pomiędzy życiem osobistym i zawodowym, pokonać w sobie lęk, stres i żyć zgodnie ze swoją pasją - wykorzystując talenty do stworzenia ścieżki kariery zawodowej.

Zdjęcia: Mateusz Paszek, STUDIO KONTRAPASZEK


 

Inspiracyjnie - artykuł z WIADOMOŚCI KURORTU QULTURY - zapraszamy do lektury!

Licencja na bycie sobą – odkryj jego naturalny talent!

[Ewa Stellmach]

„Wszyscy jesteśmy geniuszami. Ale jeżeli oceniasz rybę po jej zdolności wspinania się na drzewa,
to całe życie będzie myślała, że jest głupia” Albert Einstein

Jedyne, wyjątkowe, unikalne – twoje dziecko. Kombinacja cech, talentów, emocji. Często inne niż ty, czasem nie takie jakie sobie wymarzyłeś. Dziwne? Może - bo inne niż wszystkie. Może refleksyjne, skoncentrowane na emocjach i empatyczne. Może analityczne – szczegółowo wszystko sprawdza i zadaje milion pytań. Jedno - jak „żywe srebro”, inne - powolne, spokojne i wycofane. Każde jest jakieś, ma swoje mocne strony i talenty. Ważne jak patrzy na świat, jak myśli, na co zwraca uwagę. W psychologii nazywa się to stylem myślenia lub stylem poznawczym. Styl myślenia nie zmienia się w ciągu życia, kształtuje się około 3-4 roku życia i taki już pozostaje. Nie da się go zmienić na siłę.

Jeśli twoje dziecko nie może usiedzieć na miejscu, ma tysiąc pomysłów na minutę, jego pokój przypomina miejsce przez które przeszło tornado, być może jest młodym Wizjonerem. Takie osoby często są krytykowane za chaotyczność, brak systematyczności, niedokańczanie spraw, bałagan, ignorowanie zasad. Z drugiej strony cenione są za kreatywność, twórcze rozwiązywania problemów, znajdywanie zaskakujących rozwiązań. To jego silne strony – to jego talent. Jeśli jest powolne, długo myśli i podejmuje decyzje, wszystko szczegółowo analizuje, to zmuszanie go do pracy w grupie czy do występów od razu przed dużą publicznością nie będzie dobrym pomysłem. Ale gdy lubi rządzić, zawsze chce mieć ostatnie zdanie, „wie lepiej” i jest przekonany, że to właśnie jego pomyły powinny być realizowane to będzie świetnym młodym przywódcą, kierującym grupą być może już w przedszkolu! A może masz w domu dziecko, które często się wzrusza, płacze, gdy małemu kotkowi dzieje się krzywda, przynosi do domu ślimaka z pękniętą skorupką, potrafi rzucić wszystko i biec, gdy kolega ma problemy? Takie są, tak mają – to ich talenty.

Cztery style myślenia, cztery różne perspektywy postrzegania świata, cztery różne reakcje na nowe doświadczenia. Cztery możliwości odkrycia naturalnych talentów. Ważne żeby umieć je odkryć i nie hamować ich rozwoju. Każde dziecko jest „jakieś”, każde cudowne, każde ma duże możliwości rozwoju. Daj mu „Licencję na bycie sobą” – wspieraj, pomagaj uwierzyć w siebie, zachęcaj do rozwoju, uwierz w nie, nie podcinaj mu skrzydeł. Nie zmieniaj na siłę. Nie wiesz lepiej co dla niego dobre, co da mu szczęście i finansowy dobrobyt w przyszłości.

„Wszystko polega na tym, żeby człowiek był taki jaki jest. Żeby nie wstydził się tego czego chce i marzył o tym o czym marzy. Ludzie są na ogół niewolnikami konwenansów. Ktoś im powiedział, że powinni być tacy i tacy starają się być aż do śmierci, nie wiedząc nawet kim byli i są naprawdę. Nie są więc nikim i niczym, postępują niejednoznacznie, niejasno, chaotycznie. Człowiek przede wszystkim musi mieć odwagę być sobą” Milan Kundera

Archiwalia